Kuny to niezwykle zwinne i sprytne zwierzęta, które potrafią wspinać się po różnych powierzchniach z zadziwiającą łatwością. Jak kuna wchodzi na dach? Najczęściej wykorzystuje naturalne elementy otoczenia, takie jak drzewa rosnące blisko budynku, których gałęzie sięgają dachu. Kuny mają ostre pazury, które umożliwiają im sprawne wspinanie się po korze drzew, a następnie wykonanie skoku na dach. Potrafią również wykorzystać elementy konstrukcyjne budynku, takie jak rury, pergole czy kratownice, które stanowią dla nich swoistą „drabinę”. Jeśli wokół Twojego domu nie ma takich „ułatwień”, kuna poradzi sobie z wejściem bezpośrednio po pionowej ścianie budynku! Przekonaj się, jak to możliwe.
Czytaj dalej
1. Jak kuna wchodzi na poddasze?
2. Czy kuna wejdzie do domu?
3. Jak kuna wchodzi do domu?
4. Czy kuna wejdzie po rynnie?
5. Czy kuna wejdzie po ścianie?
6. Przez jaki otwór przejdzie kuna?
7. Czy kuna wejdzie przez okno do domu?
8. Czy kuna wchodzi do domu nocą?
9. Czy kuna przejdzie przez kratkę wentylacyjną?
Mamy rozwiązanie na Twoje problemy

Kuna zniszczyła Twój dach?
Przywróć mu solidność z naszą pomocą!
Jak kuna wchodzi na poddasze?
Kuny potrafią przecisnąć się przez najmniejsze szczeliny – wystarczy otwór o średnicy 4–5 cm. Zwierzęta te najczęściej wykorzystują uszkodzone dachówki, szczeliny pod okapem, rozszczelnione łączenia elementów dachu czy przestrzenie między deskami. Nie dość, że kuny mają giętkie ciało, które pozwala im na przeciskanie się przez wąskie przejścia, to dodatkowo ich inteligencja sprawia, że szybko uczą się, które miejsca stanowią potencjalne wejście do ciepłego i bezpiecznego poddasza.
Czy kuna wejdzie do domu?
Tak, ale najczęściej oznacza to, że dostanie się na poddasze, a nie do pomieszczeń mieszkalnych. Kuny są bardzo zwinne i potrafią przeciskać się przez niewielkie szczeliny w dachu, otwory wentylacyjne czy inne luki w konstrukcji budynku. Szukają spokojnych, ciepłych miejsc do założenia gniazda – szczególnie w okresie rozrodczym. Ich obecność zwykle zdradzają hałasy dochodzące z góry: bieganie, drapanie czy piski, szczególnie nocą.
Jak kuna wchodzi do domu?
Jak kuna wchodzi do domu? Oprócz drogi przez poddasze, kuny mogą wykorzystywać również inne ścieżki. Potrafią wchodzić przez otwarte okna lub drzwi, szczególnie w nocy, gdy są najbardziej aktywne. Mogą również wykorzystywać kanały wentylacyjne, kominy czy inne otwory techniczne w konstrukcji budynku. Kuny są bardzo inteligentne i potrafią zapamiętać drogę, którą raz już przeszły, co oznacza, że jeśli raz znalazły wejście do domu, prawdopodobnie będą z niego korzystać regularnie.
Czy kuna wejdzie po rynnie?
Zdecydowanie tak. Rynny stanowią dla kun idealną „drabinę” prowadzącą na dach. Kuna wchodzi po rynnie z niezwykłą łatwością dzięki swoim ostrym pazurom, które zapewniają jej doskonałą przyczepność. Te niewielkie drapieżniki mają też silne kończyny, które umożliwiają im pewny chwyt. Podczas wspinaczki kuna przyciska ciało do rynny, obejmując ją łapami i stopniowo przesuwa się w górę. To naprawdę niezłe „alpinistki”! Co więcej, rynny wykonane z chropowatych materiałów lub posiadające łączenia zapewniają kunom dodatkowe punkty oparcia.
Skorzystaj z pomocy DrDach!
Czy kuna wejdzie po ścianie?
Tak, kuny są doskonałymi wspinaczami i potrafią pokonywać nawet pozornie gładkie ściany. Szczególnie łatwo wspinają się po ścianach z cegły, kamienia czy drewna, gdzie nierówności powierzchni zapewniają im punkty zaczepienia dla pazurów. Nawet tynkowane ściany nie stanowią dla nich przeszkody, jeśli posiadają choćby minimalne nierówności. Kuny wykorzystują również wszelkie elementy architektoniczne budynku – parapety, gzymsy, ozdobne listwy czy instalacje przymocowane do ściany, które mogą służyć jako punkty oparcia podczas wspinaczki.
Przez jaki otwór przejdzie kuna?
Bardzo mały. Kuna potrafi przecisnąć się przez otwór o średnicy zaledwie 4–5 cm. Co więcej, jeśli napotka przeszkodę z miękkiego materiału, może ją powiększyć, przegryzając drewno, styropian czy uszczelki dachowe.
Czy kuna wejdzie przez okno do domu?
Jeśli okno jest otwarte, kuna bez wahania może przez nie wejść do domu. Warto pamiętać, że kuny są aktywne głównie nocą, więc pozostawienie otwartego okna na noc, szczególnie w budynkach położonych blisko lasu czy parku, może skończyć się niechcianą wizytą tego drapieżnika.
Masz podobny problem?
Skorzystaj z pomocy DrDach!
Czy kuna wchodzi do domu nocą?
Tak, kuny są zwierzętami o nocnym trybie życia i właśnie wtedy są najbardziej aktywne. Większość ich eksploracji i polowań odbywa się po zmroku, co zwiększa szanse na niezauważone wejście do budynku. W ciągu dnia kuny zazwyczaj odpoczywają w swoich kryjówkach, a aktywność rozpoczynają wraz z zapadnięciem zmroku. Dlatego też odgłosy biegania, drapania czy pisków na poddaszu są najczęściej słyszalne właśnie w nocy.
Czy kuna przejdzie przez kratkę wentylacyjną?
Zdecydowanie tak, jeśli tylko rozmiar otworów w kratce na to pozwala. Standardowe kratki wentylacyjne często mają otwory wystarczająco duże, by kuna mogła przez nie przejść lub przynajmniej wsunąć łapę i odgiąć lub uszkodzić kratkę. Kuny są bardzo silne w stosunku do swojego rozmiaru i potrafią manipulować przeszkodami, które stoją na ich drodze. Jeśli kratka wentylacyjna nie jest solidnie przymocowana, kuna może ją po prostu wypchnąć lub wyciągnąć. Dlatego otwory wentylacyjne powinny być zabezpieczone metalowymi siatkami o drobnych oczkach, które uniemożliwią kunom przedostanie się do środka.
Zobacz podobne artykuły
Jak wygląda kuna?
Kuna domowa to fascynujące zwierzę, które nie tylko zachwyca swoją zwinnością, ale również stawia przed nami wyzwania jako niepożądany gość w naszych domach. Podejmowanie skutecznych działań,…
Jak pozbyć się kuny z poddasza?
Kuny domowe, z powodu swojego sprytu i zdolności przystosowawczych, mogą być dużym problemem dla właścicieli domów z poddaszem. Obecność kuny na poddaszu może prowadzić…
Czy kuna może zaatakować człowieka?
Chociaż kuna jest dzikim drapieżnikiem, sytuacje, w których dochodzi do jej ataku na człowieka, są niezwykle rzadkie. Zwierzę to z natury unika ludzi i stara się nie wchodzić z nimi…
W czym jeszcze możemy pomóc?

Czy Twój dach traci ciepło?
Zatrzymaj je z ociepleniem granulatem!

Chcesz zapewnić sobie ciepło?
Sprawdź ocieplenie poddasza pianką!