Kuna domowa to fascynujące zwierzę, które nie tylko zachwyca swoją zwinnością, ale również stawia przed nami wyzwania jako niepożądany gość w naszych domach. Podejmowanie skutecznych działań, których celem jest zniwelowanie jej obecności w naszym otoczeniu, warto poprzedzić poznaniem wyglądu kuny, a także zrozumieniem specyfiki jej uwarunkowań biologicznych oraz charakterystyki zachowania.
Czytaj dalej
1. Jak kuna wchodzi na poddasze?
2. Czy kuna wejdzie do domu?
3. Jak kuna wchodzi do domu?
4. Czy kuna wejdzie po rynnie?
5. Czy kuna wejdzie po ścianie?
6. Przez jaki otwór przejdzie kuna?
7. Czy kuna wejdzie przez okno do domu?
8. Czy kuna wchodzi do domu nocą?
9. Czy kuna przejdzie przez kratkę wentylacyjną?
Mamy rozwiązanie na Twoje problemy

Kuna zniszczyła Twój dach?
Przywróć mu solidność z naszą pomocą!
Najbliżsi krewni kuny
Kuna domowa (Martes foina) jest drapieżnikiem należącym do rzędu Carnivora, rodziny łasicowatych (Mustelidae) oraz rodzaju Martes. Jest kuzynką kuny leśnej (Martes martes), występującej głównie w lasach.Kuna domowa, czego można spodziewać się po jej nazwie, wykazuje większe zamiłowanie do siedlisk w pobliżu ludzkich osad, co czyni ją bardziej uciążliwą w kontekście życia w miastach i wsiach.
Wygląd i charakterystyczne cechy kuny domowej
Jak wygląda kuna domowa? Kuna tego rodzaju zwykle osiąga długość ciała od 40 do 54 cm, a jej ogon dodaje dodatkowe 20 do 30 cm do całkowitej długości. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 1 do 2,5 kg. Charakterystyczna cecha, która pozwala łatwo zidentyfikować kunę domową, to biała plama na gardle i piersi. Jest to jeden z głównych elementów odróżniających ją od kun leśnych, które mają plamę w odcieniu żółtawym.
Jeśli zastanawia Cię, jak wygląda młody osobnik kuny, podpowiadamy: w tym przypadku warto zwrócić uwagę na bardziej puszyste futro i mniej wyraźne plamy. Jak wyglądają małe kuny? Są to mniejsze wersje dorosłych, choć wykazujące te same cechy zwinności i ciekawości, które charakteryzują ich starsze odpowiedniki.
Jak rozpoznać, że kuna mieszka w Twoim domu?
Kuna w domu – to problem dość poważny. Zwierzę to może stać się niechcianym lokatorem np. na poddaszu, niestety jej obecność nie zawsze jest od razu widoczna. Jak zatem rozpoznać obecność tego sprytnego drapieżnika? Kluczowe są tutaj nie tylko ślady wizualne (takie jak ślady łap na elewacji budynku), ale również dźwiękowe.
Odgłosy kuny domowej
Jakie dźwięki wydaje kuna domowa? Kuny komunikują się za pomocą różnych odgłosów, wśród których mogą trafiać się piski, skomlenia, a nawet warczenie. Te dźwięki są najbardziej wyraźne w porze nocnej, gdy aktywność kuny wzrasta. Jaki jeszcze dźwięk wydaje kuna? Gdy bytuje ona na Twoim poddaszu, możesz usłyszeć odgłosy kuny domowej w postaci chrzęstu czy drapania, zwłaszcza gdy próbują przystosować swoje otoczenie do własnych potrzeb życia. Zrozumienie, jakie odgłosy wydaje kuna, jest kluczowe dla szybkiego zidentyfikowania jej obecności w naszych gospodarstwach.
Skorzystaj z pomocy DrDach!
Docieplenie poddasza a kuny
Jeśli planujemy docieplić dach, warto wziąć pod uwagę materiały, które mogą również służyć jako środek odstraszający kuny. Granulat celulozy nasączony kwasem bornym oraz innymi składnikami, które podrażniają śluzówki kuny domowej, jest dobrym wyborem. Dzięki temu nie tylko naprawimy uszkodzenia izolacji spowodowane przez kunę, ale również zapobiegniemy jej potencjalnemu powrotowi.
Znajomość wyglądu kuny, jej zwyczajów i dźwięków, jakie wydaje, jest kluczowa, by skutecznie radzić sobie z problemami, które może sprawiać. Im więcej wiemy o jej zachowaniu, tym lepiej możemy chronić nasze domy przed tym sprytnym, choć potrafiącym uprzykrzyć życie gościem. Zrozumienie tego, jak żyją kuny, to nie tylko sposób na uniknięcie ich obecności pod naszym dachem, ale też szansa na spokojne współistnienie tam, gdzie człowiek i dzikie zwierzęta dzielą wspólną przestrzeń.
Masz podobny problem?
Skorzystaj z pomocy DrDach!
Zobacz podobne artykuły
Jak pozbyć się kuny z poddasza?
Kuny domowe, z powodu swojego sprytu i zdolności przystosowawczych, mogą być dużym problemem dla właścicieli domów z poddaszem. Obecność kuny na poddaszu może prowadzić…
Czy kuna może zaatakować człowieka?
Chociaż kuna jest dzikim drapieżnikiem, sytuacje, w których dochodzi do jej ataku na człowieka, są niezwykle rzadkie. Zwierzę to z natury unika ludzi i stara się nie wchodzić z nimi…
Jak kuna wchodzi na dach?
Kuny to niezwykle zwinne i sprytne zwierzęta, które potrafią wspinać się po różnych powierzchniach z zadziwiającą łatwością. Jak kuna wchodzi na dach? Najczęściej wykorzystuje naturalne…
W czym jeszcze możemy pomóc?

Czy Twój dach traci ciepło?
Zatrzymaj je z ociepleniem granulatem!

Chcesz zapewnić sobie ciepło?
Sprawdź ocieplenie poddasza pianką!